Полезни съвети      

Правила при избор на спален чувал

от sravniadm | 10.06.2013 г.

Изборът на спален чувал има много общо с избора на дрехи за походи сред природата. Той трябва да е с правилният размер, да има подходящото количество изолационен материал за най-ниските очаквани температури, да е направен от материя, която диша и не задържа влага, както и да има качествен цип.

Конструкция на спалния чувал

Частите на спалния чувал най-общо са:
1. Външна обвивка – направена от лека тъкан, най-често найлон или полиестер. Трябва да е достатъчно дебела и качествена, за да предпазва следващият изолиращ слой.
2. Изолация – изолиращият материал на спалните чували основно е два типа: естествен и изкуствен. Естествените материали обикновено са събирани от водоплаващи птици – пух от патици и гъски, който изолира тялото им в студеното време. Търсете спални чували с висококачествен пух, който е фиксиран чрез “прегради” – шевове между двете обвивки, които пречат на материала да се размества. Птичият пух е най-топлият и лек материал за изолация, но ако се намокри или дори само овлажни, той губи почти всичките си изолационни свойства, пък и и много трудно да бъде изсушен в полеви условия. Синтетичната изолация се поставя на слоеве и е стабилно закрепена на мястото си. Проверете колко слоя изолация са използвани и как са закрепени. Избягвайте спални чували, в които изолацията е закрепена на мястото си с помощта на шевове, които образуват участъци без изолация. Повечето синтетични материали запазват изолационните си качества дори когато са влажни.
3. Вътрешна обвивка – направена от лека материя. Не трябва да абсорбира и задържа влага. Много евтини спални чували използват памучни или бархетни материи за вътрешна обвивка. Те предлагат комфорт, но са неподходящи за дълги преходи и експедиции, където ще са изложени дълго на влага.
4. Качулка – част от основният спален чувал, която можете да издърпвате над главата си, ако времето е прекалено студено.
5. Подплата – тънка торба с формата на чувала, която се поставя в основния спален чувал. Предназначението й е да пази вътрешната обвивка чиста и да добави още малко изолация.
6. Калъф – чувал от здрава материя, който се поставя върху основния спален чувал, за да предпазва външната обвивка и да добавя още изолация.
7. Бариера за изпаренията – непромокаема мембрана, проектирана да задържа топлия и влажен въздух, създаден от тялото, вътре в слоевете на чувала. Тя се ползва само при температури под О градуса (Целзий).

spalen_chuval2Избор на спален чувал

Изпробвайте спалният чувал като влезете и се раздвижите малко в него. Нужно ви е малко пространство за подплатата и за повечко дрехи, когато времето е по-студено. Уверете се, че имате достатъчно място да движите ръцете си, когато го закопчавате и откопчавате отвътре, както и достатъчно място за краката си, за да могат да си почиват в комфортна позиция.
Спалните чували се изготвят в три основни стила, всеки от които има свои собствени предимства:
1. Правоъгълен спален чувал – най-икономичния и разпространен тип. Ципът му го отваря напълно и го превръща в двойно по големина одеяло. Този тип е широк и е много подходящ за топло време или в затворени помещения. Недостатъците му като чувал за преходи и експедиции са много. Големите пространства около торса, краката и ходилата означават, че ще ви трябва повече топлина (респективно енергия) за да ги подържате затоплени. Излишъкът от материал прави чувала по-голям и тежък. Няма защита за главата ви при студено време.
2. Спален чувал тип “Мумия” – името му произлиза от формата, която придобивате, когато влезете в него. Той следва много плътно извивките на тялото ви. Ципът може да достига само до половината разстояние надолу по чувала, така че се образува добре затворен и изолиран “джоб”, в който да поставите краката си. Отворът на чувала образува добре изолирана качулка, която с помощта на издърпващ се шнур приляга плътно около лицето ви, за да запази топлият въздух вътре. Спалните чували тип “Мумия” за екстремно студено време могат да са съставени от два независими чувала – вътрешен и външен, които се използват заедно. Чувалите “Мумия” са без съмнение най-топлият от всичките стилове спални чували.
3. Цилиндричен спален чувал – това е компромис между ефективността на чувала “Мумия” и икономичността на правоъгълния чувал. Очертанията му следват тези на тялото, но все пак има доста  свободно пространство. Също така може да има и качулка с пристягащ шнур, което да предоставя някаква защита и изолация за главата.

Грижи за спалния чувал

Пазете спалния си чувал чист!
Не яжте докато лежите или седите в него.
Поправяйте повредите и разкъсванията колкото се може по-скоро, след като се появят.
Пазете го от влагата – вода отвън и влага отделена от тялото ви.
Проветрявайте го добре след всяка нощувка и не спете с глава, завита в него.
Когато съхранявате спалният си чувал, просто го приберете без да го навивате и нагъвате излишно.

Източник: http://xenos-bushcraft.com/